Plnou parou vpřed

Vladimír Čech – Básník

10. března 2009

Směrník na táboře u Zbyslavi Po čase opět beru do rukou klávesnici počítače, abych pokračoval ve svém výletu do začátku devadesátých let minulého století, kdy skautské hnutí v Čechách potřetí povstalo z popela. Byla to doba všeobecného nadšení z pádu komunismu a nebyla nouze o pomocnou ruku. Zájem dětí o klasická lákadla Junáka dosud nekazil Internet, kina domácí ani multiplexní, všeobecná zpohodlnělost, či jiné "výdobytky", které s sebou přináší současný životní styl.

Po úspěšném jarním rozjezdu jsme třetí skautský začátek na Bílé Hoře završili v létě roku 1990 třítýdenním letním táborem u Zbyslavi na Klatovsku. A jako všechno "poprvé", i tento první skautský tábor po dlouhých dvaceti letech nelze označit jinak, než přívlastky nezapomenutelný a výjimečný – míněno v tom nejlepším slova smyslu.

Když se nad tím zamyslím v širších souvislostech, on ten rok 1990 různými "poprvé" vůbec překypoval. Nejen že byl první "posametověrevoluční", ale mezi jeho další významná "poprvé" určitě patří:
Příjezd papeže do Prahy v roce 1990
Příjezd papeže do Prahy v roce 1990
  • V dubnu k nám poprvé v historii Československa přijíždí hlava katolické církve. Papeže Jana Pavla II v jeho papamobilu tenkrát na Leninově třídě spontánně vítaly tisíce Pražanů. *)
  • V červnu se konají první svobodné parlamentní volby po 44 letech s dnes už nepředstavitelnou účastí 97 % voličů – přesvědčivě zvítězilo OF s 53 % hlasů. *)
  • V listopadu Československo poprvé v jeho historii navštěvuje prezident USA, tehdy úřadující George Bush starší. *)

Ale honem zpět ke skautingu. Naše jarní junácké tempo nasazené v oddílech, družinách, rojích a smečkách nepozbývá po prázdninách na síle. Dále letmo jen to nejdůležitější.

Hned v polovině září se účastníme celostátního skautského setkání s prezidentem republiky na Hradě za účasti tehdejší starostky Junáka Dagmar Burešové. Václava Havla pokukujícího z balkónu pozorujeme od sochy sv. Jiří sice dost vzdáleně, přesto se jedná o nevšední zážitek.

Cesta na setkání s prezidentem Havlem Cesta na setkání s prezidentem Havlem Na setkání s prezidentem Havlem na Pražském hradě Na setkání s prezidentem Havlem na Pražském hradě
Na setkání s prezidentem Havlem
Koncem září vyráží skupinka skautek a skautů vlakem do Nymburka na soutěžní Memoriál Oldřich Říhy. Naše tříčlenné hlídky se zde umísťují v početné konkurenci jiných skautských oddílů na předních místech.
Upomínkový list na memoriál K. Říhy       Na Memoriálu K. Říhy v roce 1990   
Memoriál K. Říhy v Nymburku
17. listopadu 1990, v den prvního výročí "sametové revoluce",
Na setkání s prezidentem Bushem
Na setkání s prezidentem Bushem
se účastníme dalšího prezidentského setkání, tentokrát s prezidentem americkým, a to na Václavském náměstí. Když se propracujeme davem přítomných, a přes všechny bodyguardy a detektory do blízkosti pomníku sv. Václava, máme možnost po chvíli spatřit George Bushe st. s Václavem Havlem, kterak se skrývají v akváriu z neprůstřelného skla. Dlužno dodat, že oba na závěr přece jen (ke zděšení ochranky) krátce vyšli ven, aby se přiblížili shromážděnému lidu.
V prosinci zakončujeme první rok naší nové existence stylově – obnovením tradice Mikulášské zábavy pro děti i dospělé. V Kulturním domě v Řepích po mnoha letech ve své nezapomenutelné titulní roli znovu vystupuje Naďa Dolejšová za asistence dvou nezbedných pekelníků Babuly a Blafuly
Mikulášská besídka pro děti       Mikulášská besídka pro děti   
Mikulášská besídka pro děti
(více známých pod svými civilními jmény Markéta Hainá a Jirka Novák).

Účast na večerní "dospělácké" části Mikulášské zábavy již není tak masová jako na jarních Dionýsiích. Plíživě se začíná projevovat vystřízlivění z "porevoluční" euforie. Nicméně, měřeno dnešními poměry, lze i tuto první polistopadovou Mikulášskou hodnotit jako veleúspěšnou.

Než jsme se nadáli, byl tu konec roku 1990, roku, který byl bohatě naplněný spoustou zajímavých událostí, zážitků a setkání. Po předlouhé době dvaačtyřiceti let se skauting v Čechách mohl zase svobodně nadechnout a začít se zcela samostatně rozhodovat, jakou cestou se v budoucnu vydá. Zda a jak této příležitosti využije, se mělo ukázat v letech nadcházejících.

Mikulášská zábava pro dospělé Mikulášská zábava pro dospělé Mikulášská zábava pro dospělé Mikulášská zábava pro dospělé
Mikulášská zábava pro dospělé

*) Poznámky pro později narozené
-----------------------------------------
a. Leninova třída se nyní jmenuje Evropská.
b. Papamobil není předchůdce mobilního telefonu.
c. OF je zkratka pro již neexistující Občanské fórum. Prostý lid si tuto zkratku prozíravě vykládal též jako "Očekávám Funkci".
d. První návštěva amerického prezidenta v roce 1990 se paradoxně uskutečnila až po 72 letech od vzniku samostatného Československa,
   které bylo založeno především díky Spojeným státům.