Tříkrálová sešlost Pod Řípem

Petr Knížek

7. ledna 2010

Svátek Tří králů – 6. leden je většinou považován za konec vánočního období – dnes převážně lenošení, obžerství a mnoha dalších nekřesťanských hříchů. My jsme se ale sešli v naší vyhřáté "klubovně" Pod Řípem, abychom se společně vydali na cestu novým rokem.

Začátek byl trochu rozpačitý... Básník s Marcelou si krátili samotu listováním v jídelním lístku a toužebně vyhlíželi příchozí. Ale jen co se připotácely další zachumlané postavy, vše nabralo ten správný spád pravidelné sešlosti.

Začátek byl trochu rozpačitý Po chvíli marné snahy
Snímky pořízené skrytou kamerou
Básník si po chvíli váhání, má-li nasadit tvrdou povánoční dietu, či dodat tělu další příděl kalorií, objednal pořádný kopec, ne nepodobný Řípu, "sekaného potrubí", za kterým nebyl skoro vidět. Takto posílen, po chvíli marné snahy zdolat tento útvar na jeden zátah, zahájil svůj novoroční projev:

"Vážení, máme za sebou těžký, ale úspěšný rok..."

Další věty přehlušil bouřlivý potlesk, při kterém Markétě až zaskočilo. V tom už se hlásili o slovo ostatní přítomní. Básník se ale nenechal přerušit a nastínil další plány našeho spolku:

"... pětiletku určitě splníme, ba co víc, my ji překročíme!!!. 3. února 2010 mezi nás přijde cestovatel pan Dohnal... Začátek jeho vyprávění byl tentokráte určen s přesností na minuty 19 až 19 hod 30 min. Vzhledem k plánovanému promítání je třeba čas opravdu dodržet!!! Na 20. března 2010 je předběžně stanoven termín Dionýsií..."

Ďábel byl s termínem velmi spokojen a využil situace, aby převzal slovo a nastínil všem přítomným plán "akce hory".

Výprava se koná 16. a 17. ledna – a to jen pro ty nejzdatnější z nás. Pro pořádek bylo sestaveno několik družstev: sjezdaři (carveři) – vedoucí Ďábel, běžkaři a pěšáci s výbavou pekáčů, igelitových pytlů a všeho, co alespoň trochu klouže po sněhu. Celou výpravu by měli pro případ nouze jistit pravděpodobně 2 dobře vycvičení psi. Budou-li mít u sebe soudky s rumem a jsou-li schopní zasáhnout i v lavině, se mi nepodařilo zjistit. Proto doporučuji vybavit se rumem již v Praze!!!

Ke spaní jsou přichystány 2 čtyřlůžkové a 1 dvoulůžkový pokoj, a protože to tam Ďábel dělá už 40 let a má s tím zkušenosti, přidělil každému postel v rámci přísných bezpečnostních pravidel. Z důvodu ochrany osobních údajů a zvýšené ostrahy proti terorismu je seznam zatím tajný. V Čechách se ale nic neutají, a tak se v průběhu večera sám Ďábel prořekl, že počítá s tím, že Blanka spí s ním. Když si to však uvědomil, rozehrál "Ďábelskou konspiraci", aby zmátl přítomné. Chvíli to vypadalo, že nabídl postel i Heleně, pak připustil, že ani Jelena není bez šance!!! Do toho začala mlžit také Blanka a prohlásila, že bude spát u televize (asi tak usíná každý večer doma u večerního televizního programu). Tak nevím – jsem z toho jelen. Jak to nakonec dopadne, se určitě všichni dozvíme ze zápisu z tohoto zájezdu.

Klíče od pokojů a od všech strategických prostor bude mít pod neustálou kontrolou Ďábel. V objektu je možnost vlastního stravování. Připravena je vybavená kuchyňka, ale Blanka si pro jistotu nechala vyjmenovat přilehlé restaurace a osvěžovny. Ďábel jich "vysypal z rukávu" v okruhu cca 40 km hned několik, a tak to vypadá, že by hlady ani žízní nikdo trpět neměl!

Odjezd z Prahy byl naplánován na "brzy". Hodina ani minuty nebyly přesně stanoveny záměrně, protože celá výprava pravděpodobně proběhne jako orientačně distanční závod, kdy si účastníci sami rozhodnou, s jakým časovým odstupem vyrazí na trať. Cestou je třeba zaznamenat několik orientačních bodů: Mladá Boleslav, Jablonec, Janov, Bedřichov a v zatáčce bude černobílá dřevěnka. Používat buzolu je po celou dobu zakázáno, naopak zapnutý mobil se doporučuje!

Jak je vidět, nový rok jsme zahájili se spoustou plánů a náročných akcí. Bylo o čem povídat a co řešit.

Během večera se vytvořilo několik debatních kroužků a "klubovna" jen hučela. Probraly se Vánoce, Silvestr, jídlo a pití, zdravotní problémy a jejich řešení. Drsňák předvedl svůj nový ostříží zrak, Markéta se pochlubila několika chirurgickými zákroky na svém těle – čistě zdravotními, plastiku nemá zapotřebí!!! To Básník tiše přiznal, že od plánované plastické operace prsou včetně mužného ochlupení zatím odstupuje, odrazen smrtí tajemnice Obvodního úřadu Prahy 6 po neškodné liposukci. Ondra potěšil Markétu tím, že už nemusí za minulý rok psát knihu jízd – psala ji zatím poctivě a vykazovala tam i km těžce našlapané na kole.

Nálada, jídlo a pití bylo výborné, a tak se nám ani moc nechtělo vyrazit do mrazivé noci. Odcházeli jsme s pocitem dobrého vykročení do nového roku. Asi nejen já jsem cestou domů přemýšlel, čím to je, že se schází výborná parta lidí, kteří mají to štěstí, že se jednou za měsíc vrátí o 40 let dozadu a je to fajn. Jen si trochu lámu hlavu nad tím, kde jsou ostatní a co dnes vlastně dělají??? Jsou z nich manageři, workoholici, lenoši, nebo snad podlehli domácímu násilí???

Přátelé, sestry, bratři, začal nový rok! Zkuste něco změnit a přijďte mezi nás. Rádi vás uvidíme, místa je dost a určitě nebudete litovat!!!