Zima je fakt už trapná...

Hana Nováková

5. dubna 2013

Zima, sněhu po kolena, na louce stojí sněhulák a před ním zimou se třesoucí zajíc s nůší kraslic na zádech. "Dobrý den!" procedí schoulený zajíc k sněhulákovi. "Prosím vás, jaký je dnes datum? Já jsem asi něco zblbnul..."

Sluníčko
Alešem přeposlaný vtip trefně vystihuje, co se nám všem honí hlavou. Zima je fakt už trapná... Nicméně, první aprílovou středu 3. dubna 2013 zpoza kamen vylezli a na schůzku pod Říp dorazili OSaP v dosti hojném počtu: Markéta, Jirka, Ar, Marcela, Básník, Líba, Hanka, Linda s rodinou, Helena, Aleš, Petr, Blanka, Bára, Tomáš, Drsňák a Zuzka. Luboš s Ondrou byli řádně omluveni a zábava mohla začít.

Tentokrát bylo témat mraky a hovor se přeléval a tříštil mezi skupinkami, že z toho pořádný zápis asi nestvořím. Tak jen náznaky.

Téma politické – diplomatická mise Jardy alias Jaromíra Plíška u bratrů Slováků je kvůli škorpícím se hlavounům v ohrožení.

Choroby – zubaři to mají těžké, bacily jsou všude vůkol a možnosti vnitřní dezinfekce mají velmi omezené. Injekci ale nakonec pacientovi dají, kontraindikacím navzdory. A ta vyspělá technologie – rentgenový snímek chrupu v mobilu! Kouření sice zdraví škodí, ale jak by nám mohl vyprávět Tomáš, nekouření může být ještě nebezpečnější. Básník, jako ďáblův našeptávač, zkouší nového nekuřáka zviklat. Sám ale příliš zkušeností nemá, neb kouřit přestal už ve 12 letech.

Jídlo – je chřest pochoutka, nebo ne? Patří na palačinku niva? A je to vůbec palačinka?

Tradice – stavba májky a její ochrana je časově velmi náročná. Každý rok na Josefa přilétal k Čechům špaček a každé Velikonoce přišel k Markétě Jirka s pomlázkou.

Řemesla – dochází k naprostému úpadku, aneb co si neohlídáš, nad tím spláčeš. Existuje vlastně ještě nějaká mužská práce? Hodinový manžel je pomocníkem osamělých žen a nešikovných mužů. A vydělá si pěkné peníze. Stavbaři českých lanovek by se měli jet podívat do Val Gardeny – tam to jinak lítá.

Do téhle rozsáhlé diskuse se sem tam vnořilo i téma oddílové – následující výpravy.

Ta první na sever republiky se bude konat v sobotu 27. dubna. Výlet to bude hodně zajímavý, akční a pozor, musíme si opravdu notně přivstat. Ale přesto se hlásí hodně účastníků a tak se máme na co těšit. Podrobné pokyny Marcela rozeslala mejlem.

Druhé téma bylo zatím jen nakousnuto Zuzkou – což takhle zaměnit zářijový cíl UNESCO výpravy a využít její čerstvé zkušenosti z výletu se studenty? Takže ne na jižní Moravu, ale do jižních Čech? Budeme přemýšlet a Blanka zkusí oslovit své krumlovské kontakty ve věci možných tipů na levné ubytování a dobré hospody.

Schůzku zakončila Bára. Zmožena zábavou a játrovými pochoutkami se svalila z lavice a tím dala najevo, že už to pro dnešek stačilo. Musíme jít brzy spát a postupně nabírat síly na letošní první jarní a dokonce NEJ výpravu.