NEJ výprava na Milešovku

Hana Nováková

21. října 2014

Nevím, jestli nás z pelechů vyhnalo nebývale teplé počasí, nebo nás zlákal zajímavě připravený NEJ program. Faktem je, že v sobotu ráno se na Holešovickém nádraží sešel přímo dav oldskautů, jejich přátel a rodinných příslušníků (tentokráte bez psů). Linda, Zdeněk, Jaruška, Vladek, Maruška, Vláďa, Helena, Aleš, Marcela, Hanka a Zuzka S., to bylo složení výpravy směr Bílka – rozcestí u Milešovky.

Drobné rozpaky způsobené mlhou kolem Roudnice rozptyluje Zdeněk veselou lahvičkou s ještě veselejší bylinkou. Ale netřeba se ničehož obávati – už nás zdraví sluncem ozářená Milešovka. A v Bílce také Tomáš s Matyldou a Ondráškem.

Velký počet účastníků dokumentujeme fotem u moderní kaple sv. Václava a vzhůru do kopce. Hned na jeho úpatí vybalujeme svačiny – začátek je potřeba nepřepálit. Pak nás už ale čeká stoupání. Pro někoho zcela pohodové, pro jiného strááášně dlouhé a prudké – tak už to prostě bývá. Na kilometry to naštěstí není daleko, takže ještě ani neudeří poledne a už jsme nahoře.

První chrti ještě vystoupali do mraků, ale naštěstí se vrcholu sopky mraky brzy pustí a nám se otevře výhled na krásy naší země. Zbytky mlh u Labe, mráčky na obzoru, mozaika polí a zbarvených lesů, nádhera. Aby se nám nezatočila hlava, musíme se trochu uzemnit v restauraci. Slušná polívka, o něco horší langoš, ale hlavně tekutiny a sebrat síly na poslední část výstupu. My totiž ještě nejsme úplně nahoře!

Vrcholem je rozhledna meteorologické stanice, odkud je to teprve to pravé ořechové. Obcházíme kolem dokola a nemůžeme se vynadívat. Škoda, že nákresy rozhledů nejsou moc popisné. Holt vědci, mají asi jiné starosti, než se dívat z věže do kraje.

No a teď z kopce dolů. Hned po půl kilometru nám zamává Tomáš s rodinou, míří k autu zpět do Bílky. My ostatní směřujeme na druhou stranu kopce, do Milešova. Je to slušný 3km sešup do žluta se barvící javorovou doubravou. Většina z nás už zapomněla, jak funěla do kopce, a vykládá, o co je chození z kopce horší. Inu, věřím, ta kolena...

Foto u moderní kaple
Foto u moderní kaple
Výhled na krásy naší země
Výhled na krásy naší země
Z kopce dolů
Z kopce dolů
U rybníku
U rybníku

Na kraji Milešova nás nejdřív trochu zklame zavřená hospoda u hřiště, ale my máme stejně jiné plány. Kolem polorozpadlého, zřejmě barokního, ne-li drobně secesního až klasicistního letohrádku nakoukneme na nádvoří zámeckého domova důchodců. A pak už projít Milešovem k rybníku, kde se dnes konal výlov.

A opravdu, z rybníka zbylo už jen bahýnko, ale stánek na jeho břehu pořád funguje a v něm Březňák, klobása, studená leč výborná držkovka a hlavně smažený pstruh či kapr. Timing je neuvěřitelný – máme cca 45 min na to se občerstvit, než nám jede bus do Lovosic. Někteří tedy stíháme i onoho pstruha, mňam.

Pak už prázdný autobus a honem na vlak. Žádné zdržování, jede za 8 minut. Vše stíháme a tak se nakonec z horního patra městského slona ještě pokocháme krajem kolem Labe. Všichni nadšeni z počasí, sportovního výkonu a vůbec skvěle vymyšleného a zařízeného výletu. Tak kam příště?

 

PS: Zázvorovice – na 0,5 l vodky nastrouhej cca 125 g zázvoru, dej dle chuti 5 polévkových lžic medu a oloupej, vymačkej a nakrájej 1 citron. Za občasného míchání nech 3 dny v chladu macerovat, poté sceď a s rozvahou především v období chřipkových epidemií po paňácích užívej.

PPS: Svraštělka javorová (Rhytisma acerinum) je cizopasná houba projevující se černými skvrnami na javorových listech. Slouží jako bioindikátor, neb javory napadá jen v oblastech s čistým ovzduším.