Zimní výprava "České hory" 9.–11. ledna 2015

Jiří Váška

13. ledna 2015

Do Penzionu Sykovec se sjeli účastníci, zřejmě pohánění čerstvým západním větrem, téměř ve stejnou chvíli – Čechovi, Kymličkovi s Kamilou, Matyášem a Bonynkou, Marcela a Hanka Novákovy s Jirkou Váškou. Stiborkovi jeli asi proti větru a tak přijeli o něco později.

Po večeři nás Hanka seznámila s programem výpravy a probíraly se varianty co dělat, když se – nedejbože – vyplní předpověď meteorologů, a která vlastně v sobotu rozhodne. Devátá? Desátá? Nebo snad jedenáctá, jak říkala Kájova maminka?

Probíraly se však i další důležité kulturně-politické otázky, jako např. jestli Mistr Karel Höger hrál v nějaké hrané pohádce, kdy podala demisi Tusarova vláda a do jaké lokality lokalizoval lokátor Procházka natáčení exteriérů pohádky Sněžný drak, která právě běžela v televizi (samozřejmě, že jsme všichni poznali Valtice, vždyť jsme tam v září byli na krásné výpravě za památkami UNESCO!). A co jsme náhodou nevěděli, to nám rychle doplnil Vláďův přítel na mobilu pan Google.

Meteorologům však bohužel předpověď vyšla, celou noc na sobotu pršelo, oteplilo se, sníh valem mizel a zbytek se změnil v břečku. A tak jsme museli oželet lyžování a spustit plán B – výlet do Nového Města na Moravě. Tam jsme si prohlédli Horácké muzeum (druhé nejstarší na západní Moravě, založené 1892) s expozicemi zaměřenými na textilní výrobu, sklářství, železářství a zpracování dřeva v regionu a především na zdejší tradici výroby lyží a lyžařského sportu.

Prošli jsme se po Vratislavově náměstí, prohlédli sochy Jana Štursy, který se v Novém Městě narodil a před kostelem sv. Kunhuty, jehož zdi i interiér jsou vyzdobené sgrafity novoměstského rodáka malíře Karla Němce, jsme se naaranžovali k tradičnímu skupinovému fotu. Přitom jsme obdivovali unikátní ohebný stativ, který Vláďovi přinesl Ježíšek, a který skvěle držel i na šikmém a kluzkém zábradlí! Díky tomu se také podařilo výrazně zkrátit dobu fotografování.

Penzion Sykovec
Penzion Sykovec
V Horáckém muzeu
V Horáckém muzeu
Na Vratislavově náměstí
Na Vratislavově náměstí
Tradiční skupinové foto
Tradiční skupinové foto

Na zpáteční cestě na Sykovec jsme se ještě zastavili v lyžařském areálu Zlatá lyže a tunelem pro závodníky se vloudili přímo na plochu stadionu, do prostoru startu a cíle, kde právě probíhaly závody biatlonové omladiny...

Odpoledne se počasí vylepšilo, dokonce vysvitlo sluníčko, a tak jsme po kratinké, asi dvouhodinové obědové pauze vyrazili na pěší výlet. Obešli a obklouzali jsme rybník Sykovec, a protože se nám venku moc líbilo, přidali jsme i cestu kolem Medlova. V lese se však cesta trošku zdramatizovala, bořili jsme se do rozbředlého sněhu a museli překonávat a přeskakovat rozvodněné přítoky do rybníku. V této zkoušce osvědčili všichni vysoké morálně-volní vlastnosti a skvělou fyzickou kondici. Nikdo neremcal a také si nikdo nic nezlomil a nevyvrknul.

A protože se začalo pomalu šeřit, cestu do penzionu jsme dokončili po silnici, čímž se nám protáhla o 4 km. Podle nového krokoměru Marcely (též dárek od Ježíška), jsme za odpoledne udělali více než 13 500 kroků (Bonyna tak 4x více) a spálili asi 26 g tuku. Úžasné! Jako doyen výpravy si dovoluji navrhnout Náčelníkovi, aby tento výkon účastníků výpravy ocenil.

V neděli jsme pak odjeli do Žďáru nad Sázavou a obešli stavby, které zde vytvořil geniální stavitel Jan Blažej Santini – Aichl: poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a v areálu bývalého cisterciáckého kláštera (dnes zámku v majetku Kinských), kde Santini navrhl řadu církevních a hospodářských objektů, kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, který byl – jako zatím poslední v Čechách – povýšen v roce 2009 na baziliku minor. Po naučné stezce jsme obešli také rybník Konvent.

Závody biatlonové omladiny
Závody biatlonové omladiny
Rybník Sykovec
Rybník Sykovec
Kostel sv. Jana Nepomuckého
Kostel sv. Jana Nepomuckého
Rybník Konvent
Rybník Konvent

Víkendovou výpravu jsme zakončili obědem v restauraci Táfelna u Kamenného mostu (rodině současného provozovatele prý patří již od roku 1840). Měli výbornou dršťkovou polévka, ale kafe bylo velmi, ale opravdu velmi nedobré.

Rozloučili jsme se poděkováním organizátorce Hance za vzornou přípravu a zajištění víkendové výpravy. Můžeme tedy na závěr směle zvolat: Sláva nazdar výletu, sice jsme trochu zmokli a nezalyžovali si, ale bylo to super!!! A těšíme se na příští akci!