Zápis z jednodenní cyklo-pěšo-moto výpravy (část "pěšo")

Jiří Váška

1. června 2015

Pěší mikrodružina ve složení Marcela Nováková (rádkyně), Helena a Aleš Kymličkovi a Jirka Váška vyjela ze Smíchovského nádraží určeným vlakem Os 8818 s odjezdem v sobotu 30. května 2015 v 8:27 hod do Srbska. Tady se po výstupu podařilo Alešovi díky silné a pevné české koruně a koši na odpadky zhotovit dokumentační výchozí skupinkové foto.

A pak už se družinka vydala na pochod k cíli výpravy, do Sv. Jana pod Skalou, vzdáleného asi 10 km. Cesta nám dobře ubíhala v družném a přátelském rozhovoru na témata zajímající všechny čtyři strany. Např. botanické názvy kytiček na kvetoucích loukách, proč se ty lesní jahody vytahují tak vysoko nad ostatní rostlinky, reklamace spotřebního zboží, zejména obuvi, atd., atd.

Maršál Russworm

Cestou chvilkami poprchávalo. Místy byla cesta náročná a po nočním dešti někde rozblácená a kameny kluzké, zejména kolem Bubovických vodopádů. Na odpočívadle Propadlé vody jsme z vlastních zásob doplnili energii. Chvíli jsme se zdrželi ve skanzenu Solvayovy lomy, který je umístěný v opuštěném lomu Paraple, a kde jsou shromážděné památky na historický vývoj těžby a dopravy vápence v Českém krasu. Jaká nádherná kolekce důlních i povrchových lokomotiv, vozíků, vzdušníků, štípaček kamene, drtičů...

Na další cestu nás doprovázelo houkání a dýmání parního vláčku, který vozí návštěvníky skanzenu. Z vyhlídky u kříže na vrcholu Svatojanské skalní stěny už jsme viděli cíl naší výpravy – kostel a klášter ve Sv. Janu pod Skalou a hospodu Obecná škola. Dokonce jsme i zahlédli před ní zaparkovaná kola, určitě to byla kola naší cyklo družiny.

Pak nás ještě čekal sestup, či spíše klouzaní dolů. Odmítli jsme návrh nějakých vtipálků, abychom sjeli dolů po zadku. Opatrně, za podpory zábradlí a hůlek jsme však sestup zvládli bez výronů a zlomenin. Cestou dolů jsme se ještě zastavili u kaple Povýšení sv. Kříže, ve které je umístěno vzácné sousoší sv. Ivana a sv. Jana Křtitele z červeného mramoru, které nechal na místě, kde se údajně poustevníkovi Ivanovi sv. Jan Křtitel zjevil, v roce 1602 postavit Heřman Kryštof Russworm, polní maršál císaře Rudolfa II. (Pamatujete se na skvělého Zdeňka Štěpánka jako generála Russworma ve filmu Císařův pekař a pekařův císař? Tak to je tenhle Russworm.)

Pravda, do cíle jsme přišli s mírným zpožděním, ale ne kvůli naší fyzické kondici, ta je skvělá, ale především proto, že jsme se cestou kochali krásami Českého krasu. No, a po setkání s naší cyklo a moto družinou jsme společně vyslechli historii a prohlédli si barokní kostel sv. Jana Křtitele a jeskyni a pramen sv. Ivana.

Zpáteční cestu jsme si oproti doporučené trase zkrátili a vraceli se do Prahy autobusem z Vráže.

Výprava byla krásná, zajímavá, a proto patří náš dík autorovi námětu výpravy i rádkyni Marcele za vedení pěšodružiny!