Adventní toulky 2016
dne 4. prosince 2016
  • Stalo se nedávno

Adventní toulky byly tečkou za výpravami OSaP v letošním roce. A byla to velmi vydařená tečka.

Toulky tradičně připravili Helena a Aleš Kymličkovi. Zvolili a naplánovali moc zajímavé toulání v oblasti Malé Chuchle a Chuchelského háje, a kromě toho zajistili úplně luxusní počasí, ideální pro turistiku a výhledy.

U nádraží v Braníku se v sobotu 3. prosince 2016 kromě organizátorů sešli ještě Čechovi, Marcela, dvě Zuzky, Jírová a Stiborková a dva Jirkové, Drsňák a Váška. Přes Most inteligence jsme přešli Vltavu a dostali se do oblasti bývalých lázní v Malé Chuchli, kde lázeňský život vrcholil na přelomu 18. a 19. století. Hosté, převážně z Prahy, sem jezdili nejen na letní byt, jako třeba básník Jaroslav Vrchlický, ale především za léčivými účinky vody Mariánského pramene, bohaté na uhličitan vápenatý, hořčík a železo. Také jsme vodu vyzkoušeli a teď netrpělivě očekáváme výsledky jejího působení na náš organismus – celkovou detoxikaci, zlepšení zraku, růst vlasů (někteří), atd., atd...

Přírodní rezervací Chuchelský háj jsme došli k malé lesní zoo, kde je soustředěna zvěř a ptactvo našich lesů a hájů. A kde jsme se také občerstvili a zahřáli výborným svařákem a grogem.

Další zastávkou byla vyhlídka u kostela sv. Jana Nepomuckého. V kostele se konala bohoslužba, a jak jsem se dočetl na webu farnosti, koná se zde jen první sobotu v měsíci od 15 hodin. To jsme měli štěstí a mohli se tak podívat do zajímavého interiéru barokního kostela. Od kostela byl krásný pohled nejen na Vltavu, Modřanský jez a Chuchelské závodiště, ale i na Modřany, Hodkovičky a vzdálenou Lhotku. Básník vzpomněl, že u kostela před 36 lety vyhráli skautskou soutěž!

A potom jsme došli přes zaniklý dolomitový lom, kde se těžil vápenec na kostky mozaikové pražské dlažby, k významné technické památce, bývalé Pacoldově vápence, která využívala unikátní systém pálení netříděného vápence. Byl to patent Jiřího Pacolda, profesora pozemního stavitelství a rektora ČVUT. Díky grantu Magistrátu hl. m. Prahy se podařilo zachránit alespoň dvojici šachtových pecí. Grant ale skončil, zdroje vyschly a na komíně pece a v oploceném a nepřístupném areálku vápenky už opět rostou břízky...

Toulky jsme zakončili v hospodě U Váhy, kde na nás již čekal Ďábel. Jídlo vcelku dobré, Plzeň, prý vzhledem k EET, o tři koruny dražší, než inzerovali na nástěnce. Ale to nám náladu z krásného toulání nezkazilo.

Poděkování za letošní krásné toulky patří samozřejmě Heleně a Alešovi. Ale poděkovat je třeba i všem dalším, kteří letos plánovali, připravili a vedli všechny ty krásné výpravy. Tak díky a těšíme se na výpravy OSaP 2017!