Adventní toulky 2017
dne 10. prosince 2017
  • Stalo se nedávno

Sedm statečných se letos v sobotu 9. prosince vydalo na toulky předvánočním pražským Podolím. Drsňák ani tentokráte nezklamal a věren své tradici – zaspal. Takže nás doháněl autem, které se mu podařilo zaparkovat až na Pankráci.

Ale nakonec jsme se sešli, smířili se s nechtěným osmým souputníkem ledovým vichrem a vydali po pečlivě připravené naučné trase. Kolem vysokoškolských kolejí na Děkance k podolskému hřbitůvku, kde jsme odbyli skupinové foto před prázdnou kaplovou hrobkou (možná by se hodila některému méně movitému lobbistovi; ti teď houfně skupují volné hrobky na Olšanech).

Pokračovali jsme vilovou čtvrtí, kde nás Helča seznámila s právě rekonstruovanou funkcionalistickou vilou dramatika Františka Langera. Došli jsme až na vršek přírodní památky Podolský profil. Pod námi plavecký stadion, naproti přes řeku úchvatné panorama kopců od Děvína přes radlický vrch, Paví vrch a Malvazinky, Mrázovku a Petřín až po Opyš s Pražským hradem.

Hela opět dodala podrobné informace o všech zajímavých stavbách v dohledu. Kdyby to kolem nás tak nefičelo, kochali bychom se mnohem déle. A tak úzkou pěšinkou nad skalami a po dřevěných schodech zpět do civilizace na Kavčí hory. Nedaleko sídla České televize nás zaujala "děravá" architektonická dominanta lokality Rezidence Kavčí hory.

Ale to už nás vedoucí dne nasměrovali do útulné hospůdky Na Pekařce. Tam bylo blaze! Jak příjemné bylo sledovat poletující sníh za oknem, když v rukou hřál plecháček s vynikajícím punčem. Plznička, tataráčky, zelňačka i sýrové mňamky, stejk se šťouchačkama i kávičky a zmrzlinové koule na závěr zcela uspokojily naše chuťové buňky. Prostě parádně prožité sobotní odpoledne v čase adventním.

Spokojení účastníci Maruška, Básník, Vladek, Drsňák a moje maličkost moc děkují tvůrcům programu Helence a Alešovi!