Cyklo-pěšo-moto 2018
dne 29. května 2018
  • Stalo se nedávno

Pěší sekce
ve složení stálic Lindy, Helči a Marcely absolvovala v sobotu 26. května 2018 příjemnou procházku Trojou (necelé 4 km) a po obědě další 4 km přes Stromovku na Hradčanskou.

Sešly jsme se před Katastrálním úřadem v Kobylisích, popojely busmo k Velké skále a tam začalo naše zážitkové putování.

Jen jsme přešly silnici, oddělující obrovské panelové sídliště Bohnice od přírodní památky Velká skála, ocitly jsme se v divoké přírodě. Skály porostlé chudou stepní vegetací, kolem voňavé borovice a překrásný výhled na Prahu.

Následovala další PP – Havránka. Sešly jsme do údolí prameniště trojských potoků, z nichž je nejsilnější Haltýř, který byl dříve využíván k závlahovému systému trojského zámku. K hornímu vchodu do botanické zahrady to byl už jen kousek a nastala hodina a půl kochání se rozkvetlými pivoňkami, kosatci a další květenou, jakož i bonsaji a svídou kanadskou v japonské expozici, vyhlídkou na řeku od kapličky na vinici sv. Kláry atp.

Před půl jednou už jsme nedočkavě vyhlížely další družiny na místě setkání – restaurace Loděnice u slalomového kanálu na Vltavě. Sešlo se nás celkem 13, posezení na zahrádce restaurace bylo vyplněno líčením zážitků z první půle dnešního výletu, jakož i doplněním vydaných kalorií chutnou krmí.

Po nezbytném společném fotu jsme se s ostatními rozloučily a vydaly se k přívozu na Císařskou louku. Tam nás bohužel opustila Linda, která byla odvolána rodinou k důležitější činnosti. My s Helenkou jsme se nechaly převézt lodičkou (náhrada za zborcenou trojskou lávku) na ostrov a pokračovaly dál do Stromovky. Ta je krásně zrevitalizovaná – dosázené stromy, nová soustava propojených jezírek, vodotrysky, kytky – prostě paráda. A všude plno piknikujících lidí, kteří si to tam vydatně užívali.

Přes Bubeneč kolem právě rekonstruované třetí Petschkovic vily (dostal ji od státu Památník národního písemnictví, když byl premonstráty vypovězen ze Strahova) jsme došly na Hradčanskou, kde jsme naše dnešní putování ukončily.

Jsme zvědavé, do jakých končin nás příští rok vyšle velký náčelník.