Zápis z víkendové výpravy Památky UNESCO Kroměříž 14. až 16. září 2018
dne 23. září 2018
  • Stalo se nedávno

Do Kroměříže do hotelu Hvězda jsme všichni po strastiplné cestě po D1 dorazili ve zdraví. Jako první dorazili Helena, Zuzka a Aleš a na nás tedy bylo najít nějakou útulnou hospůdku. V nově otevřené hospůdce U Bílého lva nás sice nechtěli usadit, ale Zuzka se nedala odbýt a personál ukecala s tím, že nebudeme netrpěliví konzumenti.

Po nás přijeli Marcela, Hanka a Honza, pak Čechovi a jako poslední Drsňák. Hospůdka nabízela dobré pivečko a chutné jídlo, a tak posilněni jsme se dali do upřesnění průběhu výpravy.

Během popíjení dalších piv si někdo dal kávu (nepamatuji si, kdo) a dostal dva druhy cukru – bílý a hnědý. Tak se rozběhla debata, co je to rafinovaný cukr, a následně rozbor slova "rafinovaný", až jsme došli i k rafinovanému člověku. Drsňák nás pobavil jeho vzpomínkou na pokutu za přetížené auto. Vláďa se pokoušel poslat MMS Drsňákovi a zjistil, že mu to jeho telefon neumožňuje.

Kolem jedenácté hodiny jsme se vrátili do hotelu s tím, že se sejdeme na snídani. V hotelu jsme si zaplatili všichni snídani včetně Čechů, kteří si své zásoby zapomněli doma.

V sobotu jsme se probudili do téměř slunečného rána, snídaně byla formou bufetu a každý si vybral podle své chuti. Vláďa před společným focením poslal požadavek na zprovoznění MMS a čekal na zprávu od operátora.

Pěšky jsme se vydali ke Květné zahradě, kde jsme měli na jedenáctou hodinu objednanou prohlídku s průvodkyní. Při čekání na prohlídku v bufetu Vláďa zjistil, že má MMS aktivované a čile komunikoval s Drsňákem.

Prohlídka Květné zahrady trvala hodinu a půl, výklad byl zajímavý a průvodkyně se přiznala, že nesmí nic kritizovat. Po prohlídce jsme šli na oběd do restaurace, kde obsluhovali dva naši spoluobčané tmavší pleti. Bohužel rychlost obsluhy nebyla závratná. Při rozpočítávání útraty Vláďa prokázal, že mu počítání z hlavy nedělá potíže a bylo mu nabídnuto, že by v restauraci mohl pracovat.

Další naše kroky vedly na prohlídku Kroměřížského zámku vyjma Drsňáka a Vládi, kteří šli na věž a pak do cukrárny. V prvním zámku patře jsme si museli vzít pantofle, ve kterých jsme se tímto patrem proklouzali.

Po prohlídce zámku jsme se zmoženi ke kavárníkům přidali a po kávičce a zmrzlině jsme se přesunuli do restaurace, kde Zuzka den předtím zamluvila místo.

V hospůdce jsme probírali televizní sportovní komentátory, jak pouze chválí bez ohledu na skutečnost, která je vidět na obrazovce. Kdy bude zimní přechod Brd zatím nevíme. Shodli jsme se na termínu zimních hor druhý lednový víkend. Hanka dostala plnou důvěru ve výběru místa. Také jsme probírali školní jídelny a co kdo jí a nejí.

V neděli po snídani jsme auty dojeli k zámku, někteří šli na věž, Vláďa s Maruškou šli do zámecké zahrady, Marcela, Helena a Jirka čekali na nádvoří na ty, co šli na věž.

Pak jsme se společně vydali do zahrady, kde jsme potkali Čechovy, kteří již s prohlídkou končili, a tak jsme se s nimi rozloučili. Po prohlídce zahrady jsme navštívili místní občerstvení a kolem poledne jsme se i my rozloučili a rozjeli se k domovům.

Na závěr musíme pochválit Zuzku jak za program, tak za objednané počasí.