Kultura v listopadu 2018
dne 11. listopadu 2018
  • Stalo se nedávno

V letošním roce, kdy slavíme 100 let od založení Československa, bylo opravdu z čeho vybírat. Jen těch výstav bylo všude jak máku, nemluvě o všelijakých akcích různých muzeí. Na posledním podřípení byla nakonec všemi hlasy zvolena Jízdárna Pražského hradu s výstavou "Doteky státnosti".

Druhou listopadovou sobotu 10. 11. 2018 za docela obstojného počasí jsme se sešli v brzkém odpoledni na tramvajové zastávce Pražský hrad. Šestičlenná skupinka pod vedením Lindy vyrazila vstříc vojenské kontrole v předhradí – ale ouha! Již zdálky jsme uviděli zavřenou bránu Jízdárny, ani památky po nějakém reklamním poutači, natož frontě k pokladně. Prostě Hrad to zabalil ihned po vyšumění velkolepých oslav 28. října. Co teď? Vyrazíme po svých směrem k nejbližšímu muzeu – NTM na Letné.

V nedalekých Chotkových sadech (mimochodem první pražský park, zřízený pro potěchu a odpočinek široké veřejnosti) nás zaujal pomník Julia Zeyera, před kterým jsme se nechali kolemjdoucím cizincem zvěčnit.

Další zastávkou byla novobarokní Kramářova vila, kterou si nechal postavit první předseda československé vlády Karel Kramář – takže se vlastně držíme tématu.

O pár kroků dál další skvost – Hanavský pavilon "v bohatém holandském slohu barokovém, z litého železa, zdiva a skla". À propos – proč "hanavský"? Pavilon byl vyroben u příležitosti pražské Jubilejní výstavy r. 1891 v komárovských železárnách a slévárnách, které v té době vlastnila rodina hesenských pánů z Hanau. Po skončení výstavy věnoval stavbu kníže Vilém Hanavský městu Praze.

Pod Stalinem výstava Paměť národa. V prostorách pod pomníkem, kde se kdysi skladovaly brambory, probíhá audiovizuální expozice československé moderní historie, zaměřená hlavně na období dvou totalit – nacismu a komunismu. Na volné ploše pod metronomem (netikal) i podél cest v parku jsme si mohli na panelech číst příběhy lidí ze sbírky Paměti národa.

Bonusem k příjemné procházce Letenskými sady byly úžasné vyhlídky na naši stověžatou matičku.

Konečně jsme dorazili před Technické muzeum. Kolotoč s koníčky je stále ještě zavřený a my usoudili, že kulturních zážitků už bylo na jedno odpoledne dost a že do NTM se má chodit s vnoučaty. A my že si už zasloužíme odpočinek v nějakém gastro zařízení.

Na Letné je hospod neúrekom, jenže ty, které jsme pamatovali, byly buď zrušené nebo obsazené či s nabídkou pochutin za ceny nesouznějící s obsahem našich portmonek. Nakonec jsme spočinuli ve starém dobrém Mělníku.

Že původní záměr nevyšel? Žádný problém! Kulturní referentka Linda za vydatné podpory ostatních bryskně zvolila náhradní řešení a všichni byli velmi spokojeni.