Zimní Přechod Brd 2019, s podtitulem velmi výroční

Velmi výroční znamená skutečně velmi výroční jubilejní 50. ročník v pořadí i 50 let od prvního ročníku v roce 1969.

Tato skautská akce se konala každoročně bez ohledu na politickou situaci i náladu u nás. Jedinou výjimkou byl rok 2007, kdy z důvodu lesní kalamity se oficiální přechod nekonal, avšak i v tomto roce se našlo pár oddaných, kteří i přes zákaz lesníků prostě šli...

Pro oddíl OSaP tento přechod má jedinou každoroční jistotu a povinnost – účast na společném nástupu na Kytínské louce v Brdech někdy i přesně ve 13:00 hod. I letos se o celou organizaci postaral Luboš, jakož i o zajištění restaurace – Pivovar Kytín https://www.pivovarkytin.cz/, kam se zcela jistě těšili všichni letošní účastníci, a to jmenovitě:

  • Ivona a Luboš,
  • Marcela,
  • Hanka,
  • Helena a Aleš,
  • Básník,
  • Tomáš s Ondrou i Matyldou a kamarádkou Adélou,
  • Jirka alias DrS,

a samozřejmě i ti, kteří se sněhem nebrodili, ale i tak nám přijeli pomoci s konzumací:

Vše začíná odjezdem ze Smíchovského nádraží v sobotu 26. ledna 2019 v 08:30 hod busem PID, který nás dovezl za hezkého sněžení až do zastávky Mníšek p. Brdy – Kaple. Zcela samozřejmě následuje první a skupinové foto na schodech před kaplí, náčelník z několika pokusů vybral pro zveřejnění ten prostřední, tedy druhý.

Cesta nám za stálého sněžení, povídání, popíjení (letos obzvláště vydařeného ročníku) svářáčku, Hančiny zázvorovice, Alešovy domácí moravské slivovice ubíhá. Někteří dokonce sledují díky nejmodernější bezdrátové technice průběžné výsledky sportovních klání, jednodušší se vychloubají a posléze i snaží vylézt na strom plný různých informačních cedulí včetně turistického značení – prostě zase vandalství!

Letos se nám podařilo být na Kytínské louce s dostatečným předstihem, abychom každý uspokojil své potřeby. Ihned na kraji louky při příchodu jsme s Alešem zaregistrovali připravený stožár, tudíž letos nebude přímý přenos z problematického kotvení několika neposlušnými lany, jako kdysi v minulosti. Prostě a jednoduše nebude mít přítomný reportážní štáb České televize vztyčovací show.

Nejmladší a nejaktivnější z klanu Kociánových, Ondra, se rychle zapojil do čílé burzovní činnosti – směny či výměny brděnek. Br. náčelník se nám ihned ztratil a jal se vše zaznamenávat na digitální fotografie (viz album https://www.os10.cz/gallery/p-241.html).

Ano, letos byly na louce dokonce tři legendární vozy Jeep Willys https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeep_Willys_MB. Jako velmi vzácný a čestný účastník byl přítomen i nejstarší žijící br. Hroznýš, který v březnu oslaví 102 let života. I on se zúčastnil prvního ročníku přechodu v roce 1969.

Vrchol celého setkání, nástup, snímala TV. A vrcholem nástupu byl společný zpěv Junácké hymny. Před ní nám všem br. Nashville připomněl historii přechodu. Na závěr nesměly chybět pokřiky zúčastněných oddílů či středisek.

Chladu, chceš-li zimy, jsme si užili dostatečně, a proto vzhůru dolů loukou, směr zarezervované stoly v Pivovaru Kytín. Kde útulně vytopený prostor s plápolajícím krbem za bezpečnostním sklem hřál dvojnásob.

Výběr jídel byl sice skromnější, o to však pestřejší v oblasti pivní... Jenže nám ta pohoda dlouho nevydržela, a sice díky tomu výše zmiňovanému psímu štěkadlu Bellindě. Do pivovarnické hospůdky žádní pesani, ani takhle malý, nesmí:-(

Tedy jsme se přemístili do jiné blízké hospůdky nižší cenové kategorie. Ještěže tak! Ta psí slečna, asi samou radostí, se jala si nový prostor označit malinkatou loužičkou. Tak malinkatou, že na její odstranění stačil můj jediný papírový kapesník (asi za to jsem si vysloužil to její vrčení a štěkání jak od obrovité šelmy rozměrů nejméně dogy či vlkodava:-().

Lidová hospůdka nenabízela nám rozmlsaným kávomilcům možnost ukojit choutky, avšak sousední, velmi domácká a útulná kavárnička, nabízela nejen výborné koláče, ale i nadprůměrnou kávu z profi zařízení.

A stejně tradičně po takovýchto hodech ani nešlo nic jiného, než sednout do různých dopravních prostředků a za spokojených poznámek se nechat dovézt do Prahy.

Myslím, že jsme JIM letos zase jasně dali najevo, že před těmi více než 50 lety k nám vůbec neměli jezdit! Pokud nevíš komu JIM, podívej se na historii Zimního přechodu Brd.

Takže za rok znovu? ;)