Za listopadovou kulturou 16. 11. 2019

jsme vyrazili do Národní galerie ve Veletržním paláci. Právě tam nás pozvala Linda na sbírkovou expozici nazvanou "1918–1938 PRVNÍ REPUBLIKA".

I výstavba samotného Veletržního paláce ve funkcionalistickém stylu spadá do období první republiky. Takže vše na správném místě.

Jen jsme se nestrefili do správného času. Ve stejný den i téměř stejnou hodinu organizoval spolek Milion chvilek manifestaci na Letenské pláni a nám nastal trochu problém s dopravou do místa určení. Nakonec dorazil i Drsňák, který nás klasicky doháněl autem a vtipně zvolil trasu přes Letnou. A tak skupinka 10 natěšených OsaPáků po nezbytné fotodokumentaci mohla vykročit vstříc kulturním zážitkům.

Expozice – cituji z brožurky: "představuje umění první republiky očima tehdejšího uměnímilovného diváka prostřednictvím stěžejních galerií, uměleckých spolků a institucí a seznamuje návštěvníky s významnými kulturními centry mladého státu." A tak jsme se kochali díly, která se tehdy vystavovala nejen v Praze, ale i v Brně, Ostravě, Košicích, Užhorodu… A byly to výtvory nejen našich malířů, sochařů, ilustrátorů a dalších výtvarníků, ale čerstvě založený stát nakupoval i obrazy z proslulých francouzských sbírek. Prostě pastva pro oči. Ta hodinka a půl, kterou jsme pro to měli vyčleněnou, byla málo.

Krátce před čtvrtou začala Linda nahánět ovečky k odchodu, protože měla zamluvenou nedalekou hospůdku Zlaté ručičky. Tam posléze dorazili i naši dva zástupci-účastníci letenské demonstrace, a tak jsme měli námětů k probírání neúrekom.

A tak těm, kteří zaváhali a nepřišli, ale i těm, kterým to nestačilo, doporučuji oboje – návštěvu expozice (ta tam ještě nějaký pátek určitě vydrží) i restauračku, kde jsme se poměli přímo báječně.

Lindo, díky!