Zápis ze zimního přechodu Brd, který se letos konal dne 27. 1. 2018 (probíhal již 49. ročník)
dne 4. února 2018
  • Stalo se nedávno

Účastníci zájezdu jmenovitě
Vedoucí expedice: Luboš Jordán
Další členové expedice: Láďa Čech, Jirka Drsňák, Tomáš Kocián s dcerou, Líba Ježková, Marcela Nováková se svojí dcerou a jejím přítelem, sestra Knížková, Helena Kellerová s manželem, a já zapisovatel

Sobota ráno, počasí nic moc, mlhavo a chladno. Sraz před Smíchovským nádražím byl určen vedoucím expedice na 8. hod a 40. min. Na nástupišti hrozen lidí, kteří se chtěli také zúčastnit tohoto zimního přechodu, akorát mi nebylo jasné, kde vedoucí expedice oslovil tolik lidí, kteří se pomalu nevešli do autobusu, ale, co mě je do toho, je to věc vedoucího.

Po malém nedorozumění na zastávce, kdy se chtěli někteří dostat do přepravního prostředku dříve, aby se mohli posadit (šlo převážně o mladší, hodně mladší generaci – pozn. autora) došlo ze strany nás seniorů k nevídanému obranému slovnímu ataku, takže došlo ke zklidnění situace. Nastoupili jsme všichni, odjezd směr Mníšek pod Brdy, zastávka sídliště v Mníšku.

Po půlhodině jízdy jsme vystoupili na zastávce. Vyrazili jsme do mlhy a drobného mrholení po zeleně značené cestě směr Skalka. Někteří byli při tomto náročném výstupu do kopce velmi, podotýkám velmi vpředu, jiní byli pozadu (autor neví, zda byli pozadu ze zdravotních důvodů nebo špatné fyzické kondice, nabízí se úvaha, zda kvůli skleróze si nemohli vzpomenout, jak vypadá zelená barva, ale to už by byla od autora holá a nepodložená spekulace). Mohla být na vině i mlha, čert ví. Ale nakonec vše dobře dopadlo, celá expedice dorazila v pořádku na Skalku, kde je příjemné občerstvení a možnost opéci si buřta, což není na konci ledna úplně běžná záležitost.

Po malém odpočinku jsme se vydali směrem do kopce. Po krátkém výstupu na náhorní plošinu jsme se dostali na frekventovanou cestu, kde se pohybovala spousta turistů i cyklistů.

Po krátkém úseku se někteří zdatnější vydali na malou odbočku k jezírku cca 3 kilometry, velmi pěkné místo. Posléze jsme splynuli s davem a směr Kytínská louka, kde se konal hlavní sraz skautů z Prahy. Bylo zde poměrně velké shromáždění lidí, různé oddíly předváděly své oddílové pokřiky.

Po ukončení srazu se naše skupina odebrala z kopce do místní pizzerie, kde vedoucí předem objednal místa. Po dobrém obědě došlo k hodnocení celé akce. Hodnocení vedoucího expedice lze jen předpokládat, ale ostatní členové byli velice spokojeni.

Kolem čtvrté hodiny odpolední se účastníci začali loučit a pomalu odcházet.

Těšíme se na další, tentokrát jubilejní ročník.

Předešlé příspěvky J. P.