Cyklo-moto-pěšmo na Karlštejn (pěší skupina)

Helena a Aleš Kymličkovi

24. června 2011

Účastníci pěší skupiny se vzorně sešli 19. června 2011 ve stanovených 8:33 na Smíchovském nádraží v sestavě Marcela, Blanka, Jarka, Helena, Aleš, Barina a Bonyna. Po zakoupení lístků jsme odešli na nástupiště a nastoupili do vlaku s pětiminutovým zpožděním. Výstup v Srbsku jsme málem nezvládli, protože jsme si neuvědomili, že z horního patra ke dveřím je cesta dlouhá, ale vše nakonec dopadlo dobře, a tak jsme vyrazili po žluté značce.

Krátce po tom, co jsme opustili silnici a vnořili se do karlštejnských hvozdů, jsme zjistili, že naše cesta bude i blátivá.
Na nástupišti     Kluzké stoupání     U Bubovických vodopádů
Na nástupišti Kluzké stoupání U Bubovických vodopádů
Na křižovatce s červenou značkou jsme se vydali směr Bubovické vodopády, které jsme po zdolání několika kluzkých stoupání a klesání k naší radosti opravdu viděli. Vrátili jsme se po červené značce na rozcestí u Kubrichtovy boudy, kterou jsme však neviděli, a pokračovali podle plánu k Dubu sedmi bratří. Dub je opravdu mohutný, ale je na něm vidět, že zub času pracuje neúprosně. A teď vzhůru do restaurace "Pod Dračí skálou".
Při našem příchodu bylo ještě hezké počasí, a tak jsme se usadili na zahrádce před hospůdkou a objednali si něco k pití a jídlu a zajistili stůl pro skupinu "Cyklo". Než jsme dostali jídlo, začalo pršet, a tak jsme se přesunuli dovnitř restaurace, a protože jsme byli časnými hosty, zajistili jsme i tam dostatek míst u stolů. Cyklo skupina přijela již za deště, a tak byli všichni rádi, že mají místo pod střechou. Po dobrém obědě, rakvičkách a kafíčku se Básník opět pokusil (bez úspěchu) udat nějakou tu stravenku.
V restauraci Pod Dračí skálou     Blátíčka nám přibylo
V restauraci Pod Dračí skálou Blátíčka nám přibylo
Po všeobecném placení jsme po přejití další dešťové přeháňky udělali skupinové foto a vyrazili na další část naší výpravy. Zmíněná přeháňka bohužel odradila Luboše a Ivonu od cesty k lomům, a tak jsme se na cestu vydali v původním složení.

Blátíčka nám přibylo, ale to nás neodradilo od další cesty, a tak jsme viděli lom Malá Amerika, došli jsme k lomu Mexiko, kde jsme našli památník politickým vězňům, a pokračovali k lomu Velká Amerika. Bohužel v současné době toho již mnoho vidět z lomů není, protože přístup ke krajům lomů je zakázaný. I tak jsme něco viděli a nafotili.

Po cestě od Velké Ameriky do Mořiny jsme úspěšně minuli odbočku ze silnice na žlutou značku mezi pole, a tak jsme došli až do Mořiny, odkud jsme se vydali po další silnici uzavřené pro auta do Karlštejna. Prošli jsme kolem různých krámků celkem bez povšimnutí až na stánek s trdelníky. Tady Helena s Alešem neodolali a zakousli se do sladkosti. Také jsme se vyfotili s hradem Karlštejn v pozadí a pokračovali z kopce k řece Berounce. Již v této chvíli jsme věděli, že vlak v 17:08 nestíháme, ale to nás nijak nerušilo z pohody. Na nádraží jsme zjistili, že další výhodný spoj na Smíchovské nádraží nám jede v 17:38. Tak jsme zakoupili jízdenky, ve vlaku se pohodlně usadili a dojeli do cíle společné cesty. Na nádraží jsme si popřáli hezké prázdniny a do září jsme se rozloučili.

Došli jsme k lomu Mexiko Památník politickým vězňům Lom Velká Amerika S hradem Karlštejn
Došli jsme k lomu Mexiko Památník politickým vězňům Lom Velká Amerika S hradem Karlštejn

Také ostatním OSaP přejeme hezké prázdniny a v září Pod Řípem.